Det 5-stjärniga hotellet The View Agadir är ett elegant hotell direkt på stranden som kombinerar avkoppling, lyx och oförglömliga upplevelser i en drömliknande miljö.
The View Agadir är ett elegant hotell vid en av Atlantkustens vackraste stränder. Med ett mångsidigt kulinariskt utbud och ett spa med gym inbjuder det till avkoppling och njutning året runt. Utöver många fritidsmöjligheter erbjuder hotellet en spektakulär utsikt över bukten. De stilfullt designade rummen kombinerar komfort och design och erbjuder en hisnande utsikt över solnedgången.
Hotellet ligger bara några meter från Agadirs vackra strand. Stadens centrum ligger cirka 500 meter bort. Andra platser som Taghazout eller El Had souk ligger också bara några kilometer bort. Dessutom finns flera golfbanor inom mindre än 3 km avstånd.
Totalt 7 olika restauranger och barer ser till att gästernas kulinariska välbefinnande tas om hand på plats. Frukostbuffén serveras på "Le V". Det varierade och mångsidiga utbudet kompletteras av färska och autentiska produkter. "Mima Kitchen" erbjuder neo-marockansk mat som kombinerar smakerna från de tolv regionerna. På "Le Sensya" serveras italienskt inspirerade och kreativa rätter. Vid poolbaren "Le Dielli" kan du inte bara njuta av cocktails vid poolen, utan också klassiska rätter som burgare och sallader. De två lounger "Chay Lounge" och "The Cedar" erbjuder var och en sin egen unika atmosfär för en avkopplande dag eller kväll. "Buddha-Bar Agadir" tar dig med på en mystisk musikalisk resa med harmoniska ljud från hela världen. Inspirerad av Asiens kulturer, kombinerar den utsökta menyer med en unik atmosfär.
Amaya Spa (öppet 09:00 - 21:00) är en plats för återhämtning och välbefinnande, perfekt för alla som vill fly vardagen och hämta ny energi. På en generös yta av över 1.500 kvm, inredd i mjuka färger, bjuder den in till en unik wellness-upplevelse.
Låt dig skämmas bort med traditionella marockanska hamam-ceremonier, njut av välgörande massage och unna dig exklusiva ansiktsbehandlingar med högkvalitativa produkter från Natura Bissé, som kombinerar modern hudvårdsteknologi med innovativa metoder (mot avgift). Hotellet har en inomhuspool (ca 40 kvm) och en utomhuspool (ca 60 kvm). Gymmet är öppet 07:00 - 22:00. Träning med personlig tränare mot avgift.
The View Agadir erbjuder 272 moderna rum med en elegant och lugn färgpalett och förstklassig komfort.