Det lilla, enkla boutiquehotellet erbjuder inte bara ayurveda utan även ren avkoppling och lockar med sitt drömlika läge direkt vid havet.
Oasis Aramaya Ayurveda Beach Resort ligger precis vid en sandstrand och bara ett stenkast från den livliga byn Ambalangoda. Anläggningen med pool, trädgård och skuggande palmer direkt vid stranden erbjuder en fridfull oas. Det behagligt varma klimatet är dessutom idealiskt för en välgörande ayurvedakur.
Sri Lanka, den tropiska önationen utanför Indiens fastland, lockar dels med sin traditionsrika kultur och en drömlik vegetation, dels med den traditionella helandemetoden Ayurveda. Ambalangoda är en livlig kuststad i sydvästra delen av ön, känd för sin traditionella singalesiska masktillverkning och det tillhörande museet. En annan särdrag hos platsen är den naturligt bildade, av klippor formade simbassängen vid kusten.
För Ayurvedagästerna serveras en riklig ayurvedisk måltid med ayurvediska teer och juicer. Kosthållningen anpassas av kockarna i samråd med den behandlande Ayurveda-läkaren till doshas för att uppnå ett optimalt kurresultat.
I det rymliga Ayurvedacentret med 2 Ayurvedaläkare och flera terapeuter utförs klassiska Ayurveda-regenerationsbehandlingar och Panchakarma-rengöringskurer. Centret ligger bredvid lobbyn och poolen och har 9 behandlingsrum, 3 ayurvediska ångbad, 4 örtbad och 2 akupunkturrum. På begäran erbjuds även Ayurveda-matlagning.
Fin utomhuspool med solstolar.
Eftersom resortet ligger direkt vid havet kan du njuta av din fritid i omedelbar närhet till vattnet, till exempel genom långa strandpromenader. Efter samråd med läkaren kan halvdagsutflykter göras under kuren, till exempel till Ambalangoda, Hikkaduwa (ca. 15 km) eller Galle (ca. 35 km). Utflykterna med taxi eller tuk-tuk kan gärna arrangeras av hotellet mot en avgift.
Det boutique Ayurvedacenter har fått en unik charm genom den individuella designen av varje rum. Var och en av de 13 små rummen är mysigt inredda, varav 4 rum med frontal och 2 med sidovy havsutsikt på första våningen samt 7 standardrum på bottenvåningen, vissa med ljuslucka till korridoren och/eller öppet badrum. Alla rum har myggnät. Wi-Fi i lobbyn. Rymlig lounge.
48 verifierade recensioner av resenärerEndast kunder som har rest med oss får lämna en recension
4.5 Utmärkt
89% rekommenderar hotellet till andra
Claudia S.
februari 2025
Ensamresande | mellan 60 och 69 år | 17 - 23 dagar
definitivt igen
Karin J.
februari 2025
Ensamresande | mellan 60 och 69 år | 12 - 16 dagar
Andrea S.
mars 2025
Ensamresande | mellan 60 och 69 år | 17 - 23 dagar
Toppläge, supervänlig service, rent hotell, mycket god ayurvedisk mat, Ayurveda light-kur perfekt för att komma igång, chefen försöker göra allt möjligt och är alltid tillgänglig och hjälpsam