En plats för andhämtning: Hotel Gut Sein i Kärntens Lavanttal kombinerar kärleksfull gästfrihet med närvaro, natur och njutning. Oavsett om det är yoga under äppelträden, regionala delikatesser eller avkopplande stunder i zirbensaunan – här får man helt enkelt vara.
Det finns platser som inte bara erbjuder utrymme, utan också ro. Inbäddat i den mjuka naturen i Kärntens Lavanttal, bjuder det kärleksfullt drivna Hotel Gut Sein in till att släppa taget och komma till ro hos sig själv. Yoga i fruktträdgården, Qi Gong i skogen, den välgörande värmen från zirbensaunan och massage som berör både kropp och själ – allt här följer naturens rytm och behovet av äkta återhämtning. Den regionala köket förför med medvetet valda ingredienser, kärleksfullt tillagade – från frukost med färskt porridge till middag i den traditionella familjerestaurangen. Nio individuellt designade rum erbjuder trygghet och gör Gut Sein till en tillflyktsort för alla som vill känna livet och bara vara.
St. Georgen i Lavanttal ligger mitt i Kärntens mjuka kullandskap. Omgiven av ängar, skogar och Koralpe-bergets utlöpare, inbjuder regionen till vandring, cykling och reflektion. Den som söker lugn och autenticitet hittar här en plats där tiden går långsammare – och livet känns mer medvetet.
På Gut Sein börjar dagen avslappnat med en frukost som värmer och ger energi. Vid det lilla buffébordet väntar säsongens frukt, hemlagad kaka, färska pålägg och regionala specialiteter – samt kärleksfullt tillagade à la carte-rätter som fina äggrätter eller krämig gröt. Allt är noggrant utvalt, mycket är ekologiskt, alltid tillagat med kärlek. Till lunch fortsätter det lätt och njutningsfullt: sallader i glas, aromatiska soppor eller en korv från det egna slakteriet – enkelt, ärligt och perfekt för en paus på terrassen eller i naturen. På eftermiddagen välkomnar stuben: te, kaka och små delikatesser finns redo – för självservering, för att stanna kvar. Och på kvällen? Då öppnar Pauliwirt intill sina dörrar: En jordnära 3-rättersmeny med regionala läckerheter och vegetariska alternativ avslutar en lugn dag på ett njutbart sätt.
Andas in. Andas ut. Känn. På Gut Sein får du anlända helt till dig själv. Dagligen erbjuds varierande Yin Yoga- och Qi Gong-pass – medvetna, holistiska och inkluderande. Under sommarmånaderna flyttas kursrummet utomhus: under fruktträd eller i skogen blir naturen en tyst följeslagare på din inre resa. I det lilla, fina wellnessområdet väntar en välgörande tallbastu, en infraröd kabin samt ett Kneipp-bad – öppet dagligen från 16:00 till 20:00. För ytterligare avkoppling erbjuds på begäran klassiska massagebehandlingar, ansiktsbehandlingar, shiatsu eller klangskålsbehandlingar.
Det mysiga vardagsrummet med bar är öppet hela dagen för avkoppling – perfekt för en paus i det lilla biblioteket, en omgång bräd- eller kortspel eller bara för att njuta av den lugna atmosfären på hotellet. Vattnets mjuka kraft kan upplevas under en promenad längs bäcken, vilket ger djup avslappning. Hotellets omgivningar är idealiska för aktiviteter i naturen. Vandring, cykling och Kneipp vid uppfriskande källor erbjuder många möjligheter att upptäcka Kärntens landskaps skönhet. Dessutom kan gästerna fördjupa sig i hantverksupplevelser som brödbakning eller osttillverkningskurser och lära känna den regionala kulturen.
På Hotel Gut Sein väntar nio kärleksfullt inredda tillflyktsorter på gäster som söker återhämtning – fem mysiga dubbelrum på vinden med fantastisk bergsutsikt, ett generöst Deluxe dubbelrum med utsikt över bytorget samt tre stilfulla juniorsviter, delvis med balkong och extra sittgrupp. Rummen är mellan 25 och 40 m² stora och erbjuder med A/C, Wi-Fi, TV, kylskåp, dusch, kassaskåp, hårtork och badrock modern komfort i en lugn, reducerad design. Varje rum har sin egen unika karaktär – ibland med mjuka mönster, ibland med lekfulla tapeter – men alltid med en känsla av att komma hem.